Co jest niezbędne dla noworodka? Poradnik przyszłej mamy

wyprawka dla noworodkaPierwsze dziecko w domu to rewolucja dla całej rodziny. Przed jego przybyciem warto się przygotować, bo potem przez pierwsze dni i tygodnie będzie wiele różnych nowych problemów.

Noworodek przybywa do domu

Na początku ważne jest łóżeczko lub kołyska, zależnie od tego jak chcemy dziecko wychowywać i ile mamy miejsca w pokoju. Jeśli stawiamy łóżeczko w naszej sypialni, może być ono nawet wiklinowe, wielkością odpowiadające dziecku na pierwsze pół roku życia. Ostatnio modne są kołyski, które ułatwiają zasypianie. Nie podnosząc głowy z poduszki można poruszać kołyską i utulić noworodka do snu. Niezbędny jest też fotelik do samochodu. Praktycznie powinien być już na pierwszą podróż ze szpitala.

Kiedy kupić wyprawkę dla noworodka

Na pewno na przywitanie potrzebnych będzie kilka bawełnianych kaftaników i kocyk lub śpiworek. Te rzeczy trzeba mieć już przecież w szpitalu. Noworodek przyzwyczajony był przez ostatnich dziewięć miesięcy do szczelnego okrycia w łonie mamy. Dobrze jest mu tę szczelność przez pierwszych kilka tygodni zapewnić.

Dziecko jest spokojniejsze wówczas i lepiej zasypia, szybciej się adaptuje do naszego świata.

Świetnie sprawdzają się w tym celu właśnie śpiworki i rożki.

Noworodek przybywa do domu

Ile kosztuje wyprawka dla noworodka

Na pewno wydamy tysiąc złotych, biorąc pod uwagę fotelik i łóżeczko. Potrzebny też będzie wózek, pościel do wózka (głębokiego) i do łóżeczka. Jeśli skupimy się tylko na ubrankach, to nie będzie to duża kwota. Bawełniany kaftanik kosztuje kilkanaście złotych. Pamiętajmy, że te rzeczy są urocze i chętnie się je kupuje. Ale tak naprawdę co miesiąc będzie potrzebny nowy zestaw.

Poza tym nie obędziemy się bez wizyt rodzinnych i prezentów dla malucha. Kaftaników i śpioszków dostaniemy co najmniej kilka.

lista wyprawka dla noworodkaLista potrzebnych rzeczy dla noworodka

  • Śpioszki będą potrzebne sporadycznie przez pierwsze trzy miesiące, gdyż noworodek najchętniej śpi zawinięty.
  • Najwięcej będziemy korzystać z body i kaftaników. Rozmiar do 68 cm, ok. 5 sztuk. Noworodek rośnie ok. 2-4 cm miesięcznie. Warto o tym pamiętać. Kaftaniki powinny być zapinane na ramieniu lub zawiązywane wokół ciała, gdyż noworodek nie trzyma główki samodzielnie i trudno mu jest coś zakładać przez głowę.
  • Można pomyśleć o skarpetkach i rękawiczkach, gdyż niektóre niemowlęta drapią się po twarzy paznokietkami.
  • Potrzebny będzie śliniak lub pieluszka czy delikatna tetrowa tkanina, którą będzie można podkładać w trakcie karmienia i wycierać buzię dziecka. Mogą to też być nasączone gotowe chusteczki.
  • Ręcznik frotte po kąpieli, najlepiej z doszywanym rogiem.
  • Śpiworek do spania i śpiworek na dwór lub kombinezon, o ile dziecko ma się urodzić zimą.
  • Czapeczka do wychodzenia na dwór.
Co jest niezbędne dla noworodka? Poradnik przyszłej mamy
4 (80%) 4 razy ocenione

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *