Jak wychować kreatywne dziecko? Poradnik dla rodziców

Jak wychować kreatywne dziecko

Każdy rodzic uważa, że jego dziecko jest wspaniałe, uzdolnione i mądre. Tak zapewne jest, jak więc wydobyć z malucha jego indywidualność, postarać się by było pewne siebie i wierzyło we własne umiejętności.

Częściej chwalić, mniej ganić – po prostu kochać

Rodzice powinni stwarzać dziecku wiele okazji do sprawdzania własnych zdolności. Trudno powiedzieć, jakie umiejętności w dalszym życiu będzie przejawiał 2- czy 3-latek. Dlatego im więcej różnorodności w jego życiu, tym lepiej. Rozbudzajmy ciekawość i obserwujmy, co dziecku sprawia radość i w jakich zabawach odnajduje się najlepiej. Za każdą czynność, którą dziecko wykonuje prawidłowo, trzeba je chwalić. Naganne jest porównywanie dzieci między sobą, stawianie innych rówieśników za wzór.

Dzieci są różne, niektóre uczą się wolniej, a inne – szybciej. I nie ma to większego znaczenia dla tego, jakimi są ludźmi.

Jak wychować kreatywne dziecko

Kreatywność jest pobudzana poprzez inspirowanie do działania; szukania nowych rozwiązań, wymyślania własnych pomysłów i ich sprawdzania.

Pokazujmy dziecku różne możliwości rozwiązywania tego samego zadania. Prezentujmy jak buduje się z klocków, czy rysuje, ale nie narzucajmy własnych wizji czy nie podpowiadajmy jak powinna wyglądać budowla. Dziecko tworząc samodzielnie dochodzi do rozwiązań, które lepiej zapamiętuje. Niektóre mogą się okazać nowatorskie. Przede wszystkim – bawmy się z dzieckiem i spędzajmy z nim czas rozmawiając, wykonując wspólnie różne czynności. Dzieci szczęśliwe, przekonane o tym, że są kochane, są bardziej kreatywne. Mają wewnętrzny spokój. Przykładem zabawek sprzyjających rozwojowi kreatywności są wszelkiego rodzaju gry logiczne, puzzle, układanki, kostki z otworkami w różnych kształtach, do których trzeba dopasować klocki.

Kreatywność mogą pobudzać wszelkie zabawy plastyczne, muzyczne czy ruchowe i także kulinarne.

Kreatywne zabawy dla dziecka

Naucz się słuchać, gdy dziecko do ciebie mówi

Postrzeganie świata przez malucha jest zupełnie inne niż dorosłego. Rodzice, chcąc zgłębić wrażliwość, poznać problemy swoich pociech muszą nauczyć się słuchać, gdy dzieci mówią o tym, co je porusza, czego pragną. Maluchy tworzą własne opowieści. Podsycajmy ich wyobraźnię, zadając pytania o dalszy los bohaterów historyjki. Wykażemy się zainteresowaniem i zainspirujemy dziecko do ćwiczenia wyobraźni. Zabierajmy je często na spacery, podróżujmy, starajmy się o kontakt z naturą. To ważne dla rozwoju wrażliwości. Należy wyrabiać w dziecku przekonanie, że pracą dochodzi się do wiedzy i sukcesów. Wysiłek powinien być nagradzany.

Jak słuchać dziecka

Jak pobudzać kreatywność malucha

Pozwalajmy dzieciom na rysowanie niebieskich liści, czy robienie nietypowych budowli.

Kreatywność przejawia się w pomysłowości. Akceptujmy dzieci z ich pomysłami. Elastyczność myślenia to umiejętność, którą się wyrabia.

Dzieci wykazują naturalną chęć do eksperymentowania i poznawania świata, to bardzo ważne by zachowały tę cechę jak najdłużej. Dzięki niej świat wzbogaca się o naukowców i odkrywców. Dzieci chłoną nowości wszystkimi zmysłami – dotykają, smakują, uważnie przysłuchują się docierającym do nich dźwiękom. Pozwalajmy dzieciom na popełnianie własnych błędów, nie krytykujmy ich za to.

Jak wychować kreatywne dziecko? Poradnik dla rodziców
3.1 (61.38%) 29 razy ocenione
3 komentarze to “Jak wychować kreatywne dziecko? Poradnik dla rodziców”
  1. marionettka 7 października 2017
    • k_k 8 października 2017
  2. eva 7 października 2017

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *