Stres w pracy. Jak sobie z nim radzić?

jak radzić sobie ze stresem w pracy

Stres jest stałym elementem życia. Dobrze jeśli występuje w niewielkich dawkach. Spełnia wtedy rolę motywującą. Dodaje sytuacjom życiowym określonych barw. Oczekiwanie na przyjście ukochanej osoby jest równie stresujące, jak ostatnie chwile przed egzaminem czy występem na scenie. Niemniej znaczenie tych napięć dla ciała jest zdecydowanie różne. Całkowicie nie da się wyeliminować stresu z życia. Nie jest to konieczne. Natomiast na pewno trzeba się nauczyć z nim postępować, ponieważ stres negatywny nie jest obojętny dla naszego zdrowia.

Co najczęściej wywołuje stres?

Najlepiej jest stres oswoić. Trzeba zrozumieć, że jest on konieczny i towarzyszy wielu wydarzeniom życiowym.

Codziennym generatorem negatywnego stresu jest pośpiech. Częściej wymieniają ten element stresu kobiety. Mają więcej obowiązków i trudniej im pogodzić pracę z zajęciami rodzinnymi. Szczególnie, gdy mają wysokie stanowiska. Ciągle się spieszą, są spięte, nerwowe, a w dodatku bardziej niż mężczyźni przeżywają konflikty w pracy i w domu.

Ułożenie rozsądnego planu dnia uwalnia od presji, że zapomni się coś zrobić. Trzeba też się bronić przed nadmiarem obowiązków. Rozdzielać je zarówno w pracy, jak i w domu. Nazywa się to delegowaniem uprawnień i uczy odpowiedzialności zarówno współpracowników, jak i domowników, a zarazem daje poczucie wspólnoty i współzarządzania.

myśl pozytywnie

Jak sobie radzić ze stresem?

Gdy dopada nas zmęczenie, rozdrażnienie, trzeba odpocząć bez względu na wszystko. Forma relaksu jest dowolna, taka jaką lubimy najbardziej.

Można wybrać się na zakupy, do kina, wyjechać, spotkać się z przyjaciółmi. Bardzo ważną cechą jest wyrobienie w sobie odporności na uszczypliwości innych. Należy je w sobie wypracowywać i chronić. Poczucie wartości nie może zależeć od tego, co ktoś inny o nas mówi. Warto w życiu otaczać się ludźmi, którzy nas wspierają i lubią. Niezależnie od tego czy jest to ktoś z rodziny czy nie. Życzliwość innych uspokaja i nastraja optymistycznie. Ważne jest też, aby myśleć pozytywnie.

ćwiczenia fizyczne i aerobik

Jak pozbywać się stresu?

Najskuteczniej działa zmęczenie fizyczne. Odwraca uwagę od natrętnych myśli, wysiłek fizyczny rozładowuje napięcie psychiczne.

A więc, jeśli nie mamy możliwości wybrać się na trening aerobiku, to niech to będą generalne porządki w domu z myciem podłogi i okien włącznie. Przy życiu z ustawicznym dużym obciążeniem można zacząć uprawiać jogę lub poznać techniki wyciszające i medytację. Taka forma relaksu przygotowuje nas także na kolejną dawkę stresu, aby nie była zbyt mocna.

Stres w pracy. Jak sobie z nim radzić?
4 (80%) 5 razy ocenione
One Response to “Stres w pracy. Jak sobie z nim radzić?”
  1. kredka 28 czerwca 2017

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *