Jak pięknie i szykownie urządzić salon?

Salon to wizytówka każdego domu. To tam zapraszamy gości i spędzamy najwięcej czasu z rodziną bądź relaksując się po pracy. Żeby móc spełniać swoją rolę, powinien być odpowiednio urządzony. Obecnie, wybór mebli do salonu jest wprost przeogromny, można więc urządzić go jak tylko nam się żywnie podoba.

Odpowiednia aranżacja salonu – podstawowe zasady

Aranżacja salonu jest duży wyzwaniem. Bardzo łatwo jest popełnić błąd, który sprawi, że nasze wymarzone pomieszczenie będzie atrakcyjne, ale jednocześnie niefunkcjonalne. Przyjrzyjmy się więc, co należy przeanalizować zanim podejmie się konkretne decyzje.

Salon powinien być przystosowany do:

  • swobodnego wypoczynku
  • spożywania w nim posiłków
  • przyjmowania gości
  • spędzania czasu z rodziną
  • okazyjnego spania

Salon powinien być więc tak przystosowany, by móc spełniać bez problemu te wszystkie funkcje.

Zakłada się, ze salon powinien mieć powierzchnię co najmniej 25m2. Łatwo jest wtedy ustalić w nim wszystkie strefy funkcjonalne. Niestety takie wymiary łatwo osiągnąć jedynie w większych mieszkaniach. Jednakże, nic straconego, w mniejszych pokojach dziennych dalej da się wszystko ładnie zorganizować, trzeba będzie tylko wypracować kilka kompromisów.

Kształt salonu – Aranżacja uzależniona jest przede wszystkim od kształtu pomieszczenia. Jeśli pokój jest niewielki, to najlepiej jest jeśli ma zwarty, kwadratowy kształt. Większe salony mogą pozwolić sobie na różnorodność i mniej przeszkadza im to, że są łamane lub niekształtne.

Wejście – Obecnie najbardziej popularne jest stworzenie otwartego salonu połączonego z innymi pomieszczeniami. Tak zaaranżowany pokój dzienny posiada jedynie otwór wejściowy, by łatwo można było znaleźć się w salonie, nie otwierając po drodze drzwi i posiada bezpośrednie połączenie z kuchnią. Tego typu rozwiązanie znacząco ułatwia podawanie posiłków w przypadku wizyty gości, pomaga także zaprojektować strefę, w której będziemy jeść. Może to być np. blat dzielący oba pomieszczenia.

Strefy użytkowe – Salon powinien być w centrum domu. Niedobrze jest, jeśli salon jest węzłem komunikacyjnym i przechodzi się przez niego do innych pomieszczeń. Strefy powinny być tak rozmieszczone, by móc poruszać się po salonie swobodnie bez obijania się o meble.

Meble i oświetlenie

Odpowiednie meble do salonu to kolejna kwestia którą należy rozważyć. Stoliki, krzesła, kanapa, szafka pod telewizor przydadzą się w każdym salonie. Znakomitym rozwiązaniem będzie postawienie na Meble Forte, które mogą pochwalić się atrakcyjną i bogatą kolekcją mebli, które będą pasować do każdego salonu.

Jeśli chodzi natomiast o dodatki, to w salonie należy przemyśleć przede wszystkim sposób w jaki będzie on oświetlany. Dobre rozmieszczenie lamp, wykonanie oświetlenia strefowego z pewnością doda uroku pomieszczeniu.

Jak pięknie i szykownie urządzić salon?
5 (100%) 1 razy ocenione
One Response to “Jak pięknie i szykownie urządzić salon?”
  1. Natalia 18 września 2019

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *