Jak skutecznie i przyjemnie sprzątać w domu? Praktyczne porady

abc sprzątania w domu

Sprzątanie może być czynnością przyjemną. Trzeba je jedynie dobrze zorganizować. Generalne porządki najlepiej jest robić metodycznie. Pomieszczeniami. Ganek, balkon, taras, korytarz – sprawdzamy, czy przypadkiem nie zamieniły się w składziki rzeczy mniej potrzebnych. Wynosimy je wszystkie – do piwnicy lub na śmietnik.

Plan sprzątania domu

Teraz pokoje

Zrób przegląd ciuchów i te, których nie założyłaś od dwóch lat, spakuj w worek i oddaj biedniejszym. Ustaw równo książki, wyjmując każdą i przecierając z niej kurz. Półki dobrze jest wytrzeć płynem antystatycznym, kurz nie będzie się tak bardzo osadzał. Przeglądamy połączenia sufitu ze ścianami, czy nie ma tam cieniutkich pajęczyn, zdejmujemy firanki i pierzemy bądź czyścimy rolety. Zawsze sprzątamy od góry do dołu. Po uporządkowaniu kredensu z kieliszkami, zastawą i obrusami, możemy zająć się stołem, a następnie odkurzaniem.

Teraz kuchnia

Schowaj wszystko z blatów szafek. Po prostu chowaj bałagan. W miejscach mniej dostępnych przechowuj sprzęt agd, z którego rzadziej korzystasz. Pod ręką trzymaj naczynia, talerzyki i sztućce, a także podstawowe produkty spożywcze. I łazienka. Wyrzuć puste opakowania po kosmetykach. Pochowaj w szufladki wszystko, co nie musi stać na wierzchu. Przetrzyj lustro. Antystatyczną ściereczkę można trzymać w szufladzie szafki łazienkowej. By coś wytrzeć nie musisz biegać do kuchni.

czyszczenie podłogi  w domu

Domowe sposoby na porządek

Jeśli na co dzień będziesz przestrzegać określonych zasad, podczas sprzątania oszczędzisz sobie pracy.

Jeśli rozrzucasz rzeczy po mieszkaniu, to przybij na drzwiach haczyki, by tam je wieszać. Kup stojące wieszaki i ustaw w rogu każdego pokoju. Piloty trzymaj w jednym miejscu, podobnie jak klucze od mieszkania. W korytarzu zarezerwuj jedno miejsce na klucze i wyrób w sobie nawyk ich chowania właśnie tam. Podobnie skrzynka z narzędziami powinna zawsze mieć w sobie młotek, gwoździe i śrubokręt. Nie kupuj dużych ilości zapasów jedzeniowych. Nie ma tego, gdzie trzymać, a potem i tak połowę wyrzucasz.

Podobnie z kosmetykami. Tylko to, co jest potrzebne. Zużyte opakowania od razu wyrzucaj, kosmetyki przeterminowane – podobnie. Dziel ubrania na zimowe i letnie, co pół roku przekładaj garderobę. Przy okazji zrobisz przegląd ciuchów. Chowaj zimowe rzeczy na pawlacz, do walizek, w pudełka w garderobie. Jak ci wygodniej.

jak sprzątać w domu

Abc porządków

Najlepiej robić porządki systematycznie. Wówczas zajmują dużo mniej czasu.

Jeśli co tydzień odkurzamy, myjemy wannę po każdej kąpieli, co 2-3 tygodnie zmieniamy pościel, myjemy okna co 2-3 miesiące, nasz dom lśni czystością. Najwięcej czasu zajmie nam wyrobienie w sobie nawyku sprzątania .

Jak skutecznie i przyjemnie sprzątać w domu? Praktyczne porady
3.7 (73.33%) 6 razy ocenione

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *