Dawna Polska sztuka jubilerska

Współcześnie jubiler kojarzy się z zupełnie inną biżuterią niż kiedyś. Moda w jubilerstwie zmienia się równie mocno, jak w każdej innej dziedzinie sztuki użytkowej. Polska może współcześnie poszczycić się wieloma wspaniałymi artystami, tworzącymi nowoczesną biżuterię. Tak samo było kiedyś. Wyroby dawnych mistrzów są wysoko cenione do dziś.

Tak samo, jak w modzie odzieżowej, identycznie w jubilerstwie panują trendy. Współczesne są niezwykle odległe od tych dawnych. Dziś króluje minimalizm, eklektyzm, nowoczesność, białe złoto, niewiele ozdób, albo zupełny ich brak. Niegdyś biżuteria była inna. Każda kobieta, której współczesna moda nie gra w duszy, z pewnością rozpoznaje nazwy jak Imago Artis, czy Warmet.

 

Jubiler – artysta piękna

Jubiler powinien odpowiadać na pragnienia użytkownika, bo biżuteria staje się jego częścią. Tak – biżuteria staje się częścią swojego właściciela. Biżuteria to niezwykle osobista i intymna ozdoba. Dobierana bardzo indywidualnie. Zakładamy ją, by piękniej wyglądać, by poprawić sobie nastrój, by coś poczuć. Nosimy ją bezpośrednio na skórze, ozdabia nasze ciało. Dlatego właśnie każda z nas powinna znaleźć taką biżuterię, jaką kocha, bez względu na to, czy powstała 200 lat temu, 50, czy może w ostatnim roku.

Dawne najsłynniejsze polskie spółdzielnie jubilerskie

  • Warmet

Jubiler powstał w Warszawie w 1951 roku i niestety działał tylko do lat 90. Marka miała wiele oddziałów, dzięki czemu stworzyła wiele małych dzieł sztuki. Znana jest dzięki lekkości formy i kwiatowym motywom oraz słynnym pierścionkom „kopułkom”. Sygnaturą Warmetu jest trzcina.

  • Orno

To również warszawska spółdzielnia jubilerska, której żywot przypada na lata 1949 również tylko do lat 90. Biżuteria Orno jest niezwykle ozdobna, słynie z misternie wykonanych koronek, nieregularności formy, szerokich obrączek i wielkich ozdobnych kopuł okalających kamień. Pierścionki Orno są naprawdę duże i piękne. Sygnaturą jest napis marki w kwadracie: „OR/NO”.

  • Imago Artis

Do dziś można spotkać biżuterię tworzoną pod tą marką, ale nie jest to już dawne Imago Artis. Krakowska marka istniała w oryginale od 1947 do końca XX wieku, a potem rozwinęła inne marki. Wyroby słyną z pierścionków z filigranem, czyli misternie wykonanymi ozdobami z maleńkich drucików, które tworzą fantazyjne wzory. Jej sygnatura to kształt przypominający sztalugę.

  • Rynosztuka

Poznańska spółdzielnia, istniejąca od 1950 roku. Twórczość Rynosztuki to biżuteria w stylu art deco, czyli dość masywna i duża. Jednak jak na swoje lata niezwykle nowoczesna wzorniczo. Do dziś wzornictwo tej marki można uznawać za modne, także wg. współczesnych trendów. Sygnaturą Rynosztuki był napis „RYT”. Ciekawostką powinien być fakt, że w latach 90. marka została wykupiona przez słynnego współcześnie jubilera – W. Kruk, który rozwinął swoje nowe kolekcje na bazie jednego z najbardziej znanych dawnych mistrzów polskiego jubilerstwa. To jedyna marka, która można powiedzieć, że przetrwała po latach 90. Bo chociaż kolekcje i nazwa są zupełnie inne, to korzenie i historia piękna i nadal żywa.

Dawna Polska sztuka jubilerska
5 (100%) 1 razy ocenione

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *