Kolor ma znaczenie. Symbolika kolorów w ubiorze

Symbolika kolorów w ubiorze

To w jakich kolorach najchętniej chodzimy, mówi wiele o naszym usposobieniu, temperamencie i charakterze. Czy lubisz czerwony energetyzujący kolor, który w połączeniu z żółtym bardzo zwraca uwagę, czy też nie chcesz się wyróżniać i zakładasz brudne jesienne kolory?

Kolor ma znaczenie

Kolor szary, popielaty i grafitowy znamionują powagę, osobę w takich kolorach postrzegamy jako spokojną i odpowiedzialną. Różowy jest przeznaczony dla małych dziewczynek, w starszym wieku kojarzy się nadal z dziewczęcością i niefrasobliwym wdziękiem. Chcąc utrzymać powagę wybierzemy raczej kolor granatowy w połączeniu z szarym.

Aby nie było tak całkiem poważnie, możemy dobrać czerwone dodatki. Kolory czerwony, pomarańczowy są energetyzujące. Dodają witalności.

kolor ubioru ma znaczenie

Symbolika kolorów

Każda kultura przywiązuje do kolorów określone znaczenia.

W Polsce czerń jest symbolem żałoby. Zielony i żółty to kolory wiosny i rodzącego się życia. Czerwony symbolizuje miłość i gorące uczucia. Szczególnie przywiązujemy do tego wagę kupując kwiaty. Żółte będą znaczyły zazdrość, choć to też kolor słońca i radości. Białe kolory symbolizują czystość, niewinność. Stąd też ten kolor w sukni ślubnej. Brązowy kolor jest użyteczny, bardzo praktyczny. Łączy się znakomicie z innymi barwami, wtapia się dobrze w otoczenie. Jego przeciwieństwem, choć w tonacji bardzo zbliżony jest pomarańczowy. To symbol młodości, radości i odradzania się.

Zieleń natomiast pomaga w odpoczynku. Jest pogodna. Natomiast fioletowy jest barwą luksusu, elegancji, przepychu, ceremoniału, szlachetności i duchowości (szaty biskupie). Niebieski to najpopularniejszy kolor w grafice i designie, a także najczęstszy ulubiony kolor ludzi. Barwa ta przywodzi na myśl spokój, stabilność, sukces, pewność, lojalność i bezpieczeństwo.

Elegancki ubiór biznesowy

Symbolika ubioru

W stroju nie tylko barwa ma znaczenie. Krój i charakter ubioru są bardzo ważne.

Dla menedżerów przewidziane są garnitury lub w najlepszym razie marynarki zgrane w kolorze ze spodniami, a dla pań – garsonki i kostiumy. Wszelkie kontakty handlowe i biznesowe kojarzą się właśnie z takim strojem. Uczniowie noszą mundurki, marynarze – mundury, robotnicy – strój roboczy, ekspedienci – jednolite stroje danej sieci handlowej. Sportowcy mają stroje dopasowane do dyscyplin sportu. Charakter stroju określa rodzaj czynności z nim związanych. Patrząc jak ktoś ubrany, wiemy, jaką funkcję pełni w społeczeństwie i czego możemy oczekiwać. Wybierając się do znajomych, na bal czy do teatru również różnicujemy strój, jaki mamy na sobie.

Kolor ma znaczenie. Symbolika kolorów w ubiorze
4.5 (90%) 2 razy ocenione

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *