Jak odzyskać zaległe alimenty?

Samotne wychowywanie dziecka jest trudne ze względu na obciążenie ogromem spraw i koniecznością pokrywania wszystkich kosztów związanych z wychowaniem dziecka.

Liczba rozwodów z roku na rok rośnie, teoretycznie nawet po rozwodzie obowiązek wychowywania dzieci spoczywa na obojgu rodzicach, jednak w praktyce zazwyczaj jeden z rodziców przejmuje opiekę na co dzień, a drugi jest zobowiązany do płacenia alimentów. Jeżeli jednak uchyla się od płacenia alimentów, jest kilka możliwości na ich odzyskanie.

Skorzystaj z profesjonalnej pomocy.

Walka z byłym partnerem o pieniądze może być bardzo stresująca, żeby uniknąć niepotrzebnych nerwów i błędów najlepiej zgłosić się do dobrej kancelarii prawnej, która prowadzi sprawy alimentacyjne. Kancelaria prawna w naszym imieniu przygotuje pozew alimentacyjny i będzie nas reprezentować przed sądem. Po wydaniu przez sąd wyroku w sprawie zaległych alimentów można skierować wniosek do komornika o egzekucję długu.

Komornik – możliwości odzyskania zaległości.

Komornik zazwyczaj zaczyna od zajęcia wynagrodzenia rodzica uchylającego się od płacenia alimentów. Jeżeli nie ma takiej możliwości, pozostaje licytacja majątku dłużnika.

Fundusz alimentacyjny.

W przypadkach, gdy egzekucja komornicza jest bezskuteczna, np. nie ma możliwości ustalenia miejsca pobytu dłużnika, można złożyć wniosek o świadczenie z funduszu alimentacyjnego. Konieczne jest w takim wypadku spełnienie określonego kryterium dochodowego. Pieniędzmi z funduszu alimentacyjnego dysponują gminy, które są zobowiązane do podejmowania dalszych prób egzekucji długu.

Sprawa karna.

Uporczywe uchylanie się od płacenia alimentów może dla dłużnika zakończyć się sprawą karną. Opiekun dziecka uprawniony do pobierania alimentów może złożyć, do odpowiednich organów,  wniosek o ściganie dłużnika. W takich sytuacjach także warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej.

Co, jeśli wszystkie sposoby zawiodły?

Ostatnim sposobem jest zwrócenie się do sądu o nałożenie obowiązku płacenia alimentów przez rodzinę dłużnika. Zaraz po rodzicach, do świadczenia środków finansowych na potrzeby wychowywania dzieci, zobowiązani są dziadkowie dzieci, a następnie rodzeństwo rodzica uchylającego się od płacenia. Rozpatrując takie sprawy sąd, dokładnie bada potrzeby i możliwości finansowe rodziny.

Jak odzyskać zaległe alimenty?
5 (100%) 1 razy ocenione

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *