Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej

Cały czas, niestety, mamy rynek pracodawcy i trzeba wykazać się wieloma umiejętnościami, aby uzyskać upragnioną pracę. Gdy już uda nam się przebrnąć prze wstępną selekcję i nasze CV zostanie wyłonione do rozmowy kwalifikacyjnej, nie można zmarnować takiej szansy. Jak się wypaść pozytywnie na decydującej rozmowie?

Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Podobno trudne pytania to te, na które nie znamy odpowiedzi, a takich na rozmowie akurat nie powinno być. Ponieważ znamy swoje umiejętności i kwalifikacje, a o własnym życiu również wszystko wiemy najlepiej. Przed rozmową kwalifikacyjną należy przede wszystkim przygotować się mentalnie.

Uwierzyć w to, ze nadajemy się do pracy na dane stanowisko pracy.

Dobrze jest też wiedzieć, do jakiej firmy idziemy, w jakiej firmie chcemy pracować. Należy przed rozmową poczytać o osiągnięciach danego zakładu pracy, liczbie pracowników, strukturze. Być może uda nam się kogoś z firmy poznać, by wiedzieć, z jakiego rodzaju problemami się borykają i uwzględnić racjonalne pomysłu poradzenia sobie z problemami w rozmowie kwalifikacyjnej.rozmowa o prace

Jak dobrze wypaść

Odpowiedź na każde pytanie już w drugim zdaniu można przekuć na swój sukces i skierować na właściwe tory. Są zagadnienia na których znamy się rzeczywiście bardzo dobrze, być może są nawet naszą pasją. Warto właśnie na takie tematy skierować rozmowę, podając konkretne przykłady czy po prostu wspominając o własnych sukcesach. Osoby kwalifikujące na dane stanowisku szukają nie tylko osoby, która świetnie się zna na zagadnieniach, ale także umie pracować w zespole lub kierować ludźmi.

Zaprezentowanie umiejętności komunikacji oraz dobrych relacji międzyludzkich jest podczas rozmowy kwalifikacyjnej bardzo dużą zaletą.

Ważne jest też pierwsze wrażenie komisji. A więc strój powinien być schludny i właściwy do sytuacji. Nie przesadnie elegancki, ani też zbyt swobodny.

O co będą pytać na rozmowie kwalifikacyjnej

Pytania powinny być powiązane z zakresem obowiązków, jakie na nas czekają w firmie. Ale komisja nie zawsze się do tego ogranicza.

Im większa odpowiedzialność potem w pracy, tym różnego rodzaju są pytania.

Nie powinny one jednak dotyczyć sfery prywatnej, w rodzaju kiedy planujemy przeprowadzkę do większego mieszkania, albo czy nasza sąsiadka jest znajomą prezesa.

W takiej sytuacji możemy zaprotestować i skierować rozmowę na właściwe tory. Nasze umiejętności, osiągnięcia w poprzedniej pracy. Przed rozmową dobrze jest też wiedzieć, ile chcemy zarabiać. Widełki dostępne na danym stanowisku zazwyczaj są możliwe do przeczytania w internecie na stronach podających przeciętne zarobki w Polsce.

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej
3.6 (71%) 20 razy ocenione
2 komentarze to “Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej”
  1. wit 12 lipca 2017
  2. katarzyna 24 lipca 2017

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *