Planowanie budżetu domowego

Planowanie budżetu domowego

Gospodarowanie pieniędzmi nie jest zadaniem łatwym. Któż z nas nie mógłby powiedzieć, że jestem w stanie wydać każdą kwotę. A gdy nie wystarcza nam pieniędzy do końca miesiąca, biegniemy do banku po pożyczkę.

Dochody i wydatki – jak to zbilansować

Należałoby się nauczyć kontrolowania budżetu domowego. A tego nie uczy żadna szkoła. Czasem rodzice, ale nie zawsze. Nie mamy nawyku oszczędzania, ani w naszym społeczeństwie nie przywiązuje się większej wagi do nauki gospodarowania funduszami. A nasze babcie i dziadkowie oswajali się z gotówką, chowając grosiki do skarbonki. Nauka racjonalnego gospodarowania domowym budżetem jest umiejętnością bezcenną, mierzoną najwyższymi odsetkami świata. Dzisiaj zamiast skarbonki są programy komputerowe. Jest to też narzędzie, jakim łatwo można trafić do dziecka czy nastolatka.

zarzadzanie domowym budzetem

Zarządzanie domowym budżetem

Aby nie popaść w długi należy planować i przewidywać, przyda się też zaskórniak „na czarną godzinę”. Zanim jednak opanujemy tę niezwykłą umiejętność zarządzania finansami warto skorzystać z programów komputerowych. Bezduszny i pozbawiony emocji w wydawaniu pieniędzy komputer ujarzmi nasze zapędy zakupowicza, przypomni o rachunkach, zrobi symulację wydatków i potrzeb.

Słowem ogarnie domowe finanse. Programy dotyczące racjonalnego gospodarowania domowymi środkami finansowymi są dostępne w sieci za darmo lub za niewielką opłatą licencyjną. Niektóre banki proponują taką możliwość do konta. Warto o to zapytać.

Jak kontrolować wydatki dzięki programowi komputerowemu

Arkusze w Excelu pozwalają na stałe i systematyczne zapisywanie wszystkich, ale to wszystkich wydatków. Zarówno zakupów, jak i stałych opłat za prąd czy wodę, oraz szkolnych czy za jakieś kursy. W jedną rubrykę wpisujemy wydatki, a w sąsiednią przychody. Program nam to wszystko zbilansujemy. Przypomni o zaległości i planowanych wydatkach. Dzięki niemu poznamy strukturę naszych wydatków i przeanalizujemy je pod kątem sensowności i potrzeb. Czy niektórych produktów nie da zastąpić się innymi, tańszymi?

planowanie domowych finansow

Racjonalne planowanie finansów domowych

Przy niewielkich ograniczeniach i przesunięciach kapitału możemy uzyskać dodatkowe pieniądze, co powoli nam w przyszłości uzyskać środki potrzebne na zakup droższych rzeczy. Co jakiś czas dokonujemy zakupu butów, czy ciepłej odzieży. Zakup nowego mebla również można zaplanować z wyprzedzeniem. Trzeba wybrać miesiąc, kiedy taki wydatek jest dla naszego budżetu domowego optymalny. Dopracowanie się racjonalnego gospodarowania pieniędzmi wymaga czasu, ale procentuje spokojem i stabilizacją finansową.

Planowanie budżetu domowego
3.4 (68.57%) 14 razy ocenione
2 komentarze to “Planowanie budżetu domowego”
  1. kaja o 12 czerwca 2017
    • kryty krytyk 13 czerwca 2017

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *