Samotność w święta. Uszczypliwe pytania i próby swatania

Nadchodzą święta. To newralgiczny czas dla singli i tajemnicą poliszynela jest dlaczego single nie lubią świąt. Zapewne każdy z nas był świadkiem, gdy troskliwe ciotki lub zafrasowana babcia wypytywały o to „dlaczego znów przyszłaś/przyszedłeś sam?” lub zachwalały liczne zalety córki/syna przyjaciółki, z którymi nie pytając nas o zgodę, próbowały nas zeswatać. Rzadko kto sili się wówczas na empatię i dostrzega, że ten szczególny moment w roku jest wyjątkowo trudny dla samotnych. Singlom nie trzeba, o tym że są sami przypominać. Oni doskonale o tym wiedzą i wystarczająco mocno to przeżywają.

Świąteczny stres

Święta to czas, kiedy nie chcemy być sami i nawet  najtwardsi z nas odczuwają wtedy potrzebę obcowania z innymi ludźmi, a zwłaszcza z tymi najbliższymi sercu. Wyjątkowo boli wówczas również brak drugiej połowy. Wspominamy poprzednie związki i szczęście, gdy mogliśmy łamać się opłatkiem z ukochaną osobą i snuć plany na nadchodzący Nowy Rok. Marzy nam się wtedy obiecująca promienną przyszłość randka w ciemno. Niestety, są to tylko wspomnienia, a zbytnia koncentracja na nich powoduje często dodatkowy ból i wewnętrzną blokadę, komplikując nawiązywanie nowych znajomości. Dodatkowo jeszcze przed spotkaniem wigilijnym lub świątecznym analizujemy pytania, które mogą paść ze strony rodziny i przyjaciół i nastawiamy się odpowiednio. Świąteczna presja rodziny towarzyszy nam niezmiennie każdego roku. Doskwiera ona szczególnie samotnym paniom. Aż 30% kobiet uważa, że odczuwa ją bardzo mocno oraz jest ona dla nich na tyle uciążliwa, że uniemożliwia spokojne i radosne świętowania.  24% samotnych mężczyzn  również stwierdza, że zachowanie bliskich w tym czasie niszczy im całkowicie świąteczną atmosferę. Dodatkowe 25% pań i 29% panów również deklaruje, że odczuwają wyjątkową presję w tym szczególnym czasie, ale mimo niej potrafią świętować i wejść w nowy rok z podniesioną głową.

Jak radzić sobie ze świąteczną presją?

Na to pytanie najlepiej odpowiedzą ci z nas, którzy mają w tej kwestii spore doświadczenie. Dlatego warto przytoczyć badania singli na temat świąt. Część z nich chętnie opowiada o tym, jak skutecznie radzić sobie ze wścibskimi pytaniami i niechcianymi radami. Mężczyźni stawiają na cierpliwość i spokój, kobiety na dystans i humor. Spokojnego tłumaczenia podejmie się tylko 14% pań i aż 21% panów. Decydują się oni na próbę wyjaśnienia własnego stanowiska, licząc na empatię i zrozumienie. Żartobliwej odpowiedzi z chęcią udzieli 42% singielek i 34% singli. Uważają oni, że zbyt napiętą atmosferę należy rozładować tak, by żadna ze stron nie miała poczucia niezrozumienia, ale też by mogła z całej sytuacji „wyjść z twarzą”, bez urażonej dumy. 27% zapytanych kobiet i mężczyzn zgodnie stwierdza, że najlepszy sposób to po prostu ignorowanie zaczepek i brak  czynnej reakcji. Uważają oni, że tylko tak są w stanie przetrwać spotkania w gronie „bliskich życzliwych”. 13% pań i panów wręcz przeciwnie: podejmie wyzwanie i stanowczo zaprotestuje przeciwko poruszaniu tego tematu i wtrącaniu się w ich prywatne sprawy przez osoby niepowołane, a tym samym niszczeniu świątecznej atmosfery poprzez wścibstwo i brak taktu.

Nie psuj atmosfery świąt!

Z badań przeprowadzonych przez serwis MyDwoje wynika, że święta nie dla każdego z nas są jednym z najprzyjemniejszych momentów w roku. Warto zastanowić się nad tym szczególnie, jeśli to właśnie my wykazujemy brak taktu i zaczepiamy bliskich, zadając niewygodne lub złośliwe pytania, tudzież silimy się na niewybredne żarty lub próby wskazania rozwiązań. Przecież nikt z nas nie chciałby być „zapędzony w kozi róg” i przepytywany publicznie na okoliczność nieporozumień w małżeństwie lub problemów z dzieckiem. Warto więc wykazać się empatią i zastanowić się co czuje osoba, która musi stawiać czoło światu właśnie w pojedynkę i bronić się przed czymś co może odczuwać, jako atak na jej prywatność. Jeśli zaś to my jesteśmy nadal samotni, warto postawić sprawę jasno i wystarczająco dosadnie już na początku wspólnego ucztowania, uciąć wszelkie spekulacje i próby „rozwiązywania” naszych problemów. Jeśli od razu to my ustalimy warunki takiego spotkania, być może uda się uratować świąteczną atmosferę i wszyscy uczestnicy rodzinnej biesiady zachowają komfort. Drugą radą dla samotnych jest ta, by nie poddawać się i dać sobie szansę na miłość. W tym celu można z powodzeniem wykorzystać długie zimowe wieczory i poznać partnera np. online przez anonse. Profesjonalne portale proponują nam nowe możliwości zwrócenia uwagi wyjątkowej osoby i rozpoczęcia sympatycznej znajomości, jak dodawanie szczególnych osób do profili ulubionych, flirtowanie za pomocą wirtualnych kart, przesyłanie świątecznych życzeń dla singla lub zapraszanie do kontaktu. Warto dać sobie szansę na rozpoczęcie Nowego Roku we dwoje!

Samotność w święta. Uszczypliwe pytania i próby swatania
4.3 (86.67%) 3 razy ocenione
One Response to “Samotność w święta. Uszczypliwe pytania i próby swatania”
  1. mariola 29 marca 2018

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *