Jak znaleźć oszczędności w domowym budżecie?

Gdzie szukać oszczędości

Bardzo często wydaje nam się, że już skromniej nie da się żyć, że przecież tylu rzeczy sobie odmawiamy, ale robiąc porządki odkrywamy nieużywane bluzki, albo produkty spożywcze, o których całkowicie zapomniałyśmy zaraz po włożeniu ich do szafki. A więc, jak to jest z tym oszczędzaniem.

Jak zapanować nad wydatkami?

Racjonalne zarządzanie domowym budżetem jest nie lada umiejętnością. I jeśli nie lubiłyśmy matematyki, to właśnie teraz poznajemy jej praktyczną stronę. Aby wiedzieć, czy naprawdę stać nas na oszczędzanie, musimy wiedzieć, jakie mamy przychody i już na samym początku miesiąca rozsądnie je rozplanować. Jeśli czujemy, że przerasta nas ogarnięcie planowania wydatków, to można zakupić komputerowy program zarządzania domowymi finansami. Tego typu programy dostępne są w sieci. Niektóre są płatne, lecz większość darmowa. Program podpowiada jak oszczędzać, by było nas na więcej stać.

Podstawową zasadą ekonomiczną jest mniej wydawać niż zarabiać, wtedy na koniec miesiąca zostanie nam symboliczna złotówka.

Oszczędzanie po polsku

Sposoby na domową dziurę budżetową

Nauka oszczędzania z wykorzystaniem programu komputerowego przyjdzie nam łatwiej. Po otrzymaniu wynagrodzenia płacimy rachunki te zaległe i te bieżące, żeby nie było zaległości. Spróbujmy wykorzystać różne bankowe propozycje oszczędzania. W każdym banku jest inaczej.

Korzystając z programu bankowego cashback, robimy zakupy, wiedząc, że 2-3 procent wartości wydanych pieniędzy wróci nam na konto. Rezygnujmy z droższych rzeczy na rzecz tych samych, ale mniej markowych i tańszych. Róbmy zakupy na wyprzedażach. Trzeba na to poświęcić trochę czasu, ale czas to pieniądz. I planujmy większe wydatki w skali roku. Natomiast, jeśli zostają nam nadwyżki finansowe, może jakaś wersja lokaty?

Oszczędności w domowym budżecie

Gdzie szukać oszczędności?

Skoro znamy swój roczny przychód, jesteśmy w stanie odpowiednio rozdzielić pieniądze. Analizując domowe wydatki odkryjemy, na co wydajemy więcej pieniędzy niż jest to potrzebne.

Czasem jest to energia elektryczna, czasem opłata za miejsce parkingowe, czasem karta do klubu fitness, z której nie korzystamy lub ubezpieczenie do konta bankowego. Niepotrzebne. Poszukajmy bardziej ekonomicznych rozwiązań. Jeśli mało zarabiamy, warto rozejrzeć się za lepiej płatnym zajęciem lub dodatkową pracą.

Jak znaleźć oszczędności w domowym budżecie?
5 (100%) 1 razy ocenione

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *