Jak poprawić pewność siebie. Praktyczne porady

jak poprawić pewność siebie

Uznajesz dzień za udany dopiero wtedy, gdy ktoś cię pochwali lub powie ci komplement? Jeśli w pracy szef powie, że twoje pomysły są dobre, dopiero wtedy jesteś w stanie w nie uwierzyć? Dlaczego wciąż musisz opierać się na opinii innych?

Jak budować pewność siebie

Śmiałość można wypracować, nawet jeśli w dzieciństwie ktoś to zaniedbał. Zacznij od rzeczy małych.

Zastanów się, co umiesz robić najlepiej, co ci daje satysfakcję i skup się na tym. Może to być jakieś hobby, jak robótki ręczne, wyrób domowych kosmetyków czy malowanie obrazów. Małe sukcesy są jak schody do dobrego samopoczucia i zadowolenia z siebie. Pewność siebie buduje się z drobnych cegiełek. Z wiary w swoje umiejętności i świadomości zalet. Wypisz na kartce papieru po jednej stronie swoje pozytywne cechy, a po drugiej wady. Obserwuj, co przyjdzie ci łatwiej. Spróbuj zrównoważyć obydwie części.

jak zaakceptować siebie

Czy kobiecie trudniej nauczyć się akceptacji

Ważne jest to, by akceptować siebie taką, jaką się jest.

Jednym z lęków powodujących nieśmiałość, jest strach przed odrzuceniem. Jeśli zaakceptujesz swój wygląd, charakter, temperament, będzie ci łatwiej konfrontować się z innymi. Staraj się otaczać ludźmi, którzy cię lubią, nawet w rodzinie. Oni będą ci mówić, co w tobie jest fajnego. W każdym jest coś za co warto go cenić i szanować. Nie goń za kimś, kto ci imponuje, ale ten ktoś nie zwraca uwagi na ciebie – to frustruje. Postaraj się zrozumieć, że większość z nas ma bardzo podobne obawy i lęki. Skoro inni sobie z tym radzą, ty również możesz. Nie trzeba być ładną, trzeba być uśmiechniętą.

Jak nauczyć się odmawiać

Jeśli ktokolwiek, kto prosi cię o przysługę, nie rozumie, że nie jesteś w stanie spełnić jego prośby, i się obraża, tak naprawdę po prostu chce cię wykorzystać, nie zależy mu na tobie, więc nie warto utrzymywać z nim kontaktów i znajomości. Postaraj się wytłumaczyć, dlaczego teraz nie możesz spełnić czyjejś prośby, jeśli ci to ułatwi odmowę, powiedz, że możesz zrobić to kiedyś, w innym terminie.

Ludzi, którzy potrafią wytyczać wokół siebie granice, bardziej się ceni.

jak zdobyć się na śmiałość

Jak zdobyć się na śmiałość

Dla dodania sobie odwagi podśpiewuj sobie na co dzień, kiedy to możliwe. Zagaduj pierwsza innych w różnych sytuacjach – bezpieczny temat to rozmowa o pogodzie i pomieszczeniu, gdzie akurat się znajdujesz. Możesz zacząć rozmowę w kolejce w sklepie czy zagadnąć panią w autobusie. Uśmiechnij się i nawiąż kontakt wzrokowy. Ludzie na życzliwość reagują życzliwością. Na konferencji czy zebraniu zadaj pytanie prelegentowi. Krótkie zdania ułatwiają koncentrację i nie zdążysz się zdenerwować. Z czasem zauważysz, że to proste.

Jak poprawić pewność siebie. Praktyczne porady
2.8 (55.56%) 18 razy ocenione
One Response to “Jak poprawić pewność siebie. Praktyczne porady”
  1. ebby 13 sierpnia 2017

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *