Czym jest wellness? Poradnik Spa & Wellness

Czym jest wellness

W dobrym tonie jest korzystać ze spa i wellness, dbać o własne ciało i kondycję, to modne i trendy. Ale co tak naprawdę znaczy wellness i czy każdego na to stać?

Co to znaczy wellness

Jak wiele innych słowo to przywędrowało do nas zza oceanu i oznacza w sensie dosłownym dobrostan.

To bardzo ogólne stwierdzenie obejmujące ogólny stan naszego ciała, na który składają się zarówno samopoczucie, stan zdrowia, wygląd i zadbanie oraz kondycja fizyczna.

Na wellness składa się wszystko to, co sprawia, że czujemy się dobrze. A więc tak naprawdę również nasze otoczenie, ludzie z którymi przebywamy, sposób zaspokajania własnych potrzeb. Żeby nie powiedzieć, że wellness to określona filozofia życia.

Dlaczego spa i wellness często idą w parze

Wellness kojarzy nam się najczęściej ze spa (z łac. Sanitas per aquam, co znaczy zdrowie dzięki wodzie). Woda jest źródłem życia i symbolem odnowienia.

Już w kulturach starożytnych kąpiel była ważnym elementem codzienności, z czasem stając się prawdziwym rytuałem o głębokim znaczeniu obyczajowym, a także religijnym. A więc dobrostan bardzo mocno jest związany z pielęgnacją ciała i spa, wszelkimi zabiegami powiązanymi w nawadnianiem, odżywianiem skóry. Dlatego wellness kojarzy nam się z komfortowym wypoczynkiem, czasem jaki przeznaczamy tylko dla siebie. To zabiegi dla ciała i relaks dla duszy w pięknym, naturalnym otoczeniu.

Wellness i spa - aromaterapia

Co się składa na wellness

Domowy hydromasaż to najprostsza i najbardziej dostępna forma wellness. Bicze wodne i prysznic z różnym natężeniem strumienia to frajda dla ciała, znakomity masaż poprawiający ukrwienie. Warunkiem, aby hydromasaż spełniał swoją rolę jest wysokie ciśnienie wody. Musimy poczuć działanie prysznica.

Zaawansowaną formą domowego wellness jest sauna. Nie każdy może sobie na nią pozwolić. Wygrzewanie się w zaparowanym pomieszczeniu, gwałtowna zmiana temperatur z bardzo wysokiej na niską to świetne hartowanie organizmu, poprawianie jakości życia.

Wreszcie tradycyjna gorąca kąpiel w wannie, którą możemy wspomóc olejkami aromatycznymi to również jedna z form relaksu należącego do wellness. Jeśli wcześniej nałożymy na twarz maseczkę i zrobimy peeling ciała, tym bardziej poczujemy się wspaniale.

Czym różni się fitness od wellness

Siłownia czy bieganie lub chodzenie z kijkami (tzw. nordic walking) to czynności utrzymujące nas w dobrej kondycji, czyli prawdziwy fitness. Być fit, oznacza głównie bycie sprawnym w sensie fizycznym. To istotny element wellness, fitness jest częścią wellnessu. Na dobrostan wpływa stan psychiczny i fizyczny, wellness to coś więcej niż sprawność i kondycja. To również dobre samopoczucie. Pogoda ducha.

Czym jest wellness? Poradnik Spa & Wellness
3 (60%) 8 razy ocenione

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *