Jak pomóc sobie w depresji?

Jak pomóc osobie w depresjiPrzychodzi niepostrzeżenie, powoli. Dotyczy wszystkich, każdej grupy wiekowej i społecznej. Trudno ją rozpoznać i jeszcze trudniej z niej wyjść. Depresja. Melancholia jesienna. Czasem trudne do opanowania podejście do życia.

Skąd mam wiedzieć, że to już depresja

Bardzo trudno powiedzieć kiedy chandra, czy przygnębienie jest już depresją, a kiedy jeszcze chwilowym ponurym nastrojem.

Depresja jest chorobą.

Jeśli stan zniechęcenia i apatii trwa długo, utrzymuje się płaczliwość, poczucie bezradności i braku sensu, warto udać się do psychologa lub nawet psychiatry by pomóc sobie środkami farmakologicznymi. Z początkami depresji można próbować walczyć domowymi środkami, włączając w to najbliższych. Trzeba o tym rozmawiać i prosić o pomoc. Wszystkich wokół.

jak pomoc sobie w depresji

Jakie są widoczne objawy depresji

Zaburzenia depresji polegają na niemocy, poczuciu bezsilności i zniechęceniu. Brak wiary we własne siły, możliwości. Charakteryzuje się spadkiem aktywności zawodowej.

Z tego względu wsparcie innych jest po prostu konieczne. Złe stosunki rodzinne mogą nie tylko nasilać występowanie zaburzeń, ale też obniżać skuteczność terapii.

W 20% przypadków depresja prowadzi do samobójstwa, dlatego jest to zjawisko groźne, choć jego objawy nie wyglądają niebezpiecznie. A są dla osoby chorującej. Depresja ma tendencję do nawracania, a więc ktoś kto ma skłonności do nastrojów depresyjnych powinien być pod opieką lekarza. Depresja jest chorobą emocji.

psychiatra leczenie depresji

Jak poradzić sobie z depresją

Na pewno depresji nie można pozostawić samej sobie, bo nas pochłonie. Zamykanie się w sobie i odsuwanie od ludzi jest błędem. Trzeba rozmawiać, rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać. Jeśli choroba jest bardziej zaawansowana, zdarzają się obsesyjne myśli od których nie można się uwolnić, napady lęków, zachowania kompulsywne (jedzenie nadmierne) lub strach przed samodzielnym wyjściem z domu, w takiej sytuacji pomoże nam psychiatra. Odpowiednie lekarstwa pomogą opanować emocje, następnie należy zacząć treningi mentalne ułatwiające unikanie nawrotów depresji i zapanowanie nad nimi.

Jak leczyć depresję naturalnymi sposobami

Pierwszym objawem depresji jest poczucie znużenia i zmęczenia bez dokładnej przyczyny. Wtedy warto wyjść na powietrze. Długie, intensywne spacery, gdy słońce i wiatr smagają twarz poprawiają nastrój. Wysiłek fizyczny wzmaga wydzielanie endorfin i powoduje uczucie radości. Dobrze jest zorganizować ruch na świeżym powietrzu w towarzystwie osób, które lubimy. Spędzony przyjemnie czas i aktywność fizyczna to najlepsza tabletka na początkowe stadia depresji. Należy też zadbać o odpowiednia dietę, bogatą w produkty z witaminą B.

Jak pomóc sobie w depresji?
4.5 (90%) 2 razy ocenione
One Response to “Jak pomóc sobie w depresji?”
  1. dd 10 czerwca 2017

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *