Jak rozpoznać chorobę alkoholową?

objawy alkoholizmu

Choroba alkoholowa dotyka dużą część społeczeństwa. W nałóg alkoholizmu wpaść można bardzo łatwo. Wystarczy kilka zakrapianych alkoholem imprez w gronie bliskich i znajomych lub spotkań rodzinnych. Alkohol piją też osoby, które nie są w stanie poradzić sobie z codziennymi problemami. Jak rozpoznać chorobę alkoholową? Jakie są jej symptomy?

Objawy nadużywania alkoholu

Alkoholizm poprzedza etap nadużywania alkoholu. Można go rozpoznać po wystąpieniu jednego lub kilku objawów. Po pierwsze osoba, która spożywa nadmierną ilość alkoholu, ma często problemy w szkole, w pracy i w życiu codziennym. Zaburzona zostaje jej codzienna aktywność i pojawiają się opóźnienia w wykonywaniu określonych czynności lub byciu w danej lokalizacji na czas. Oprócz tego osobom nadużywającym alkoholu zdarza się również spożywać trunki w niebezpiecznych sytuacjach, a więc przed jazdą samochodem lub podczas opieki nad dziećmi oraz nie zważając na swój stan zdrowia (czyli podczas choroby). Inne objawy uzależnienia od alkoholu to coraz częstsze przypadki urazów po zakrapianej alkoholem imprezie oraz utrata świadomości po spożyciu wysokoprocentowych trunków. Na tym etapie istnieje jeszcze szansa na szybkie wyjście z nałogu, jednakże brak podjęcia odpowiednio szybkiej reakcji prowadzi często do choroby alkoholowej.

 Objawy choroby alkoholowej

Choroba alkoholowa rozpoznawana jest u osób, które nie są już w stanie kontrolować ilości spożywanego alkoholu. Przy próbach zrezygnowania z alkoholu pojawiają się u nich objawy alkoholizmu w postaci mdłości w żołądku, silnego pocenia się, drgawek oraz niepokoju. Osoby cierpiące na alkoholizm dużą część swojego czasu poświęcają na piciu alkoholu oraz na regeneracji, rezygnując przy tym z wielu innych zajęć. Piją one alkohol nawet wtedy, gdy mają w świadomości to, że niszczy on ich związki, relacje z rodziną oraz ze znajomymi.

Odpowiednia reakcja bliskich jako klucz do wyleczenia choroby alkoholowej

W przypadku wystąpienia pierwszych symptomów choroby alkoholowej należy skonsultować się z lekarzem, nawet w sytuacji, w której pomimo nadużywania alkoholu odnosi się sukcesy w życiu codziennym. Przy leczeniu choroby alkoholowej bardzo istotne jest również wsparcie bliskich w postaci rozmów odbywanych w odpowiednim stanie (nie w trakcie upojenia) z alkoholikiem. Niestety bliscy bardzo często odwracają się od osoby spożywającej trunki w nadmiernej ilości. W takich warunkach niezwykle ciężko jest jej wrócić do normalnego funkcjonowania.

Przeczytaj o wszywkach alkoholowych >>

  1. Substance Abuse and Addiction – Topic Overview, https://www.webmd.com/mental-health/addiction/alcohol-abuse-and-dependence-topic-overview#1, Data dostępu: 21.01.2018 r.
  2. Substance Abuse and Addiction – Symptoms, https://www.webmd.com/mental-health/addiction/alcohol-abuse-and-dependence-symptoms, Data dostępu: 21.01.2018 r.
Jak rozpoznać chorobę alkoholową?
5 (100%) 1 razy ocenione
One Response to “Jak rozpoznać chorobę alkoholową?”
  1. gosia 5 kwietnia 2018

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *